Dzisiaj: Środa 15 lipca 2020

99. rocznica „Cudu nad Wisłą”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
zdjęcie
W czwartek, 15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 99. rocznicę „Cudu nad Wisłą” upamiętnimy w Piotrkowie Trybunalskim pamięć poległych bohaterów.
15 sierpnia przypada kolejna rocznica zwycięskiej bitwy wojsk polskich pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego nad wojskami radzieckimi kroczącymi w stronę zachodniej Europy. Było to decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 uznane przez historyków za jedną z najważniejszych bitew, która zadecydowała o losach świata. To zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniło Europę od ataku bolszewików.
Dzień 15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej ustanowił Sejm ustawą z 1992 roku.

Hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej oraz żołnierzom przez dzieje walczącym o wolność Rzeczypospolitej oddamy także w Piotrkowie Trybunalskim.
O godz. 10:00 w kościele oo. Bernardynów odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny oraz Wojska Polskiego.
Punktualnie o godz. 11.00 kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz tablicą upamiętniającą gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” złożą przedstawiciele władz miasta oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń kombatanckich.
← powrót