1. rocznica śmierci Marii Śpiewak

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
zdjęcie
8 sierpnia 2019 roku w wieku 94 lat zmarła Maria Śpiewak. W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci bohaterki Armii Krajowej oraz Honorowej Obywatelki Piotrkowa Trybunalskiego kwiaty na jej grobie złożył prezydent Krzysztof Chojniak.
Maria Śpiewak urodziła się w marcu 1925 r w Piotrkowie Trybunalskim. Jej dom rodzinny już w 1939 roku stał się miejscem podziemnej walki z okupantem. Maria Śpiewak wraz z siostrą Danutą były łączniczkami II Oddziału Inspektoratu Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Podczas okupacji, narażając życie, Maria Śpiewak uratowała dwie kobiety żydowskiego pochodzenia. Po zakończeniu wojny zaczęła studiować medycynę na Uniwersytecie Łódzkim.
Nie było jej jednak dane tych studiów ukończyć, gdyż trafiła do więzienia. Głównym zarzutem stawianym Marii Śpiewak było przyjęcie w 1948 roku (od komendanta KEDYWU, szefa Okręgu w Łodzi) dwóch paczek, w których - jak później się okazało - były dokumenty dotyczące rozwiązania Armii Krajowej.
Podczas procesu Marię Śpiewak uznano za winną i skazano na 2 lata więzienia. Podczas odbywania kary piotrkowianka była poddawana coraz to bardziej wyszukanym karom. Piekło skończyło się w 1952 roku, kiedy wyszła na wolność.

Po tzw. odwilży w 1957 roku, Maria Śpiewak powróciła na studia. Ukończyła je w 1963 roku na wydziale medycyny.
Przez wiele lat służyła swoją wiedzą medyczną mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego. Była jedną z bardziej znanych piotrkowskich lekarzy i członkinią Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W latach 1994-2002 pełniła funkcję radnej miasta Piotrkowa Trybunalskiego. W swojej działalności społecznej szczególną troską obejmowała piotrkowską młodzież, dbając o jej edukację historyczną.

Honorowe Obywatelsko Piotrkowa Trybunalskiego Maria Śpiewak otrzymała 28 kwietnia 2004 r. za upowszechnianie idei patriotycznego wychowania piotrkowskiej młodzieży oraz za życie pełne poświęcenia dla bliskich.
Pogrzeb Marii Śpiewak odbył się 14 sierpnia. Bohaterka Armii Krajowej spoczęła na starym piotrkowskim cmentarzu, a w ostatniej drodze towarzyszyli jej rodzina, przyjaciele, władze miasta oraz asysta wojskowa 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
*****
Galeria zdjęć:
- Zdjęcia nr 1 i 2: Prezydent Krzysztof Chojniak składa kwiaty na grobie Marii Śpiewak. 
- Zdjęcia nr 3-5: Nagrobek Marii Śpiewak.
- Zdjęcie nr 6: Maria Śpiewak, Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego.
← powrót