Dzisiaj: Środa 15 lipca 2020

"Żywa historia" w Muzeum w Polichnie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
zdjęcie
Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum przygotowało ofertę edukacyjną dla szkół. Skorzystać można z niej w oddziale Muzeum w Polichnie.
Propozycja dotyczy zwiedzania wystaw stałych i czasowych oraz udziału w lekcjach muzealnych. Obecnie prezentowane są dwie wystawy stałe: „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956”, oraz multimedialna wystawa w formie gry, której uczestnikami stają się zwiedzający. Ta ostatnia wystawa nosi tytuł: „Meandry historii. Z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę”. Ponadto zwiedzający mogą obecnie zapoznać się też z czasową wystawą poświęconą piotrkowianom walczącym w powstaniu warszawskim.

Na wystawie „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956” zgromadzono broń oraz umundurowanie żołnierza polskiego, a także dokumenty, zdjęcia oraz artefakty życia codziennego  odzwierciedlające realia funkcjonowania piotrkowian w czasie okupacji niemieckiej, a następnie pierwszych lat powojennych.
Wystawa „Meandry historii. Z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę”, dzięki zastosowaniu sprzętu multimedialnego oraz odpowiednio dobranych eksponatów, daje możliwość skonfrontowania postaw i realiów wyborów, jakich na co dzień musieli dokonywać zwykli ludzie chcący przeżyć, walczyć, albo przetrwać za cenę nieetycznego postępowania.
- Umożliwia to zwiedzającym postrzeganie II wojny światowej nie z perspektywy dat ale przez pryzmat dylematów zwykłego człowieka, który niejednokrotnie stawał wobec wyborów decydujących o życiu bądź śmierci jego i jego najbliższej rodziny – wyjaśniają pracownicy Muzeum.

Proponowana tematyka lekcji:
1.    Życie codzienne pod okupacją niemiecką.
2.    Propaganda niemiecka podczas II wojny światowej i metody jej zwalczania.
3.    Uzbrojenie Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej.
4.    Rola Piotrkowa i piotrkowian w kształtowaniu się struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
- Istotnym aspektem tej oferty jest powiązanie historii najnowszej z dziejami regionu, które może stać się podstawą kształtowania postaw lokalnego patriotyzmu oraz wzbudzenia dumy z chlubnych kart historii naszego kraju i miasta – wyjaśniają pracownicy Muzeum.

Lekcje pozostają tematycznie związane z narracją wystaw, a udział w nich daje uczestnikom niepowtarzalną szansę zapoznania się z ciekawymi, choć trudnymi aspektami najnowszej historii Polski. Jest to swoista możliwość kontaktu z „żywą historią”, nie tylko poprzez obserwację, ale również przez dotknięcie wybranych eksponatów, czy też zapoznania się z umundurowaniem żołnierza polskiego. Zakres tematyczny oraz środki dydaktyczne użyte w toku danej jednostki lekcyjnej dostosowane są do grup wiekowych.

Zajęcia realizowane będą już od 3 września po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. Muzeum czynne jest we wtorki, środy, czwartki i soboty od godziny 10.00 do 16.00. W niedzielę od godziny 10.00 do 15.00, a w piątek do godziny 17.00. Wstęp do Muzeum jest nieodpłatny.
Szczegółowych informacji udziela kierownik Oddział Muzeum w Polichnie, dr Małgorzata Piotrowska, tel.: 508-691-333, mail: muzeumpolichno@op.pl.
← powrót